mnie nie widać! yay!

sobota, 2 lipca 2016

Zoologia #13: A może sequel Zootopii powstanie... za wiele, wiele lat?


Zrobienie filmu zajmuje dużo czasu [potrzebne źródło] i jest ciężkie [potrzebne źródło].
To nie do wiary, ale Ralph Demolka (albo jeśli wolicie Wreck-It Ralph) ukazał się światu 29 października 2012 roku. Czemu o nim wspominam? Bo wczoraj została podana data oficjalnej premiery sequelu - 9 marca 2018! Niemal 6 lat (żeby być uczciwym to bardziej 5.5 roku), co wydaje się być niewyobrażalnie długim czasem.

A i tak fani WIR mieli szczęście. Sequel mógł nigdy nie powstać albo ukazać się po tylu latach, co Gdzie jest Dory względem Gdzie jest Nemo albo Iniemamocni 2, którzy pojawią się dopiero w czerwcu 2019, a pierwsza część była... dawno temu.

Frozen 2 zostało zapowiedziane i ma szansę ukazać się szybciej niż sequele wymienionych przeze mnie wcześniej filmów. Ale... (teraz uświadomicie sobie, jak jesteście starzy), w listopadzie tego roku Frozen stukną 3 lata!!! A daty premiery sequelu jeszcze nie ma, a przypominam, że mówimy o najbardziej kasowym filmie animowanym w historii.
A zatem nadzieje o robieniu sequelu w dwa-trzy lata możemy włożyć między bajki.

Mając to w uwadze, myślę o sequelu Zootopii... i chce mi się płakać. ;__;


Źródło
Judy zbiera expa przed sequelem.


Spróbujmy być optymistami i wyznaczmy datę Zootopii 2 najwcześniej jak się da.
To oczywiste, że Zootopia 2 nie powstanie przed Wreck-It Ralph 2 i na pewno nie będzie mieć premiery w tym samym roku co WIR2. Ma to sens z biznesowego punktu widzenia, ale przede wszystkim - Rich Moore musiałby reżyserować dwa filmy praktycznie w tym samym czasie.

A zatem byłby to rok 2019... ale nie zapominajmy o Frozen 2! Raczej Zootopia 2 nie wyjdzie również i przed tym filmem. Zapewne prace nad tym filmem trwają i teoretycznie jest szansa, żeby został zapowiedziany na 2017... ale chyba ma to mało sensu, skoro WIR2 ma już zapowiedź na 2018, a o Frozen 2 nie wiemy nic.

No... prawie nic, bo gdy w marcu biezącego roku zapytano się aktorki podkładającej głos Annie, czy już zaczęli nagrywać ich głosy do Frozen 2 odpowiedziała, że jeszcze nie, ale już niedługo. Ale podejrzewała, że będą nagrywać właśnie... w marcu. Czy to znaczy, że mają już wszystkie głosy postaci? To oczywiście daleko do zakończenia filmu, ale...

Ale bądźmy realistami. 2017 - nie, 2018 - też nie, bo WIR2 i Gigantic. Czy coś powstrzymuje Walt Disney Animation Studios, by wypuścić Frozen 2 w 2019 i powalczyć z Iniemamocnymi 2 od Pixara? Ach, cóż to byłby za pojedynek!

Hm... ale to oznacza, że...

Zootopia 2 mogłaby się ukazać najwcześniej w 2019 roku.
To jednak optymistyczne założenie. I to bardzo optymistyczne.

Przypominam, że Zootopia 2 nie została zapowiedziana. Nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.
A patrząc na tabelkę z Wikipedii przedstawiającą przyszłe filmy Walt Disney Pictures możemy dojść do ciekawych wniosków:

Fragment tabelki z tej strony

Literką A oznaczone są filmy animowane. Jak widzimy, w roku 2019 jest planowany jakiś film od DisneyToon Studios, Iniemamocni 2 i tyle jeśli chodzi o filmy animowane.
To oczywiście może oznaczać, że nie ma planach filmu Walt Disney Animation Studios na rok 2019.
Ale - chociaż wielkie wytwórnie mają swoje plany na wiele lat do przodu i stąd wiemy, że 19 czerwca 2020 będzie jakiś filmy od Pixara, ale jeszcze nie wiemy jaki, to trudno mi uwierzyć, że po Gigantic w listopadzie 2018 następny film ze studia Walt Disney Animation Studios będzie dopiero 25 listopada 2020.

W tym należy upatrywać nadziei na pojawienie się Frozen 2. Trudno uwierzyć,by Disney odpuścił taki duży okres bez animacji. Na pewno w 2019 nie chciałby kanibalizować DisneyToon Studios w kwietniu i Iniemamocnych w wakacje. Ale brakuje filmu animowanego pod koniec roku 2019 i to tam może wylądować Frozen 2. Szczególnie, że to znowu będzie film w klimatach zimowych (w końcu to po polsku będzie prawdopodobnie Kraina Lodu 2, a nazwa zobowiązuje).

[Potrzebne źródło]

Ale założenie, że Frozen 2 ukaże się pod koniec 2019 może być zbyt optymistyczne. W razie czego jest jeszcze rok 2020 i zarezerwowane miejsce na jakiś film Walt Disney Animation Studios 25 listopada. A więc... może wtedy?

Co więcej, skoro Moana wychodzi w tym samym roku co Zootopia, to nie ma problemu, by Zootopia 2 ukazała się w tym samym roku co Frozen 2. Problem w tym, że pierwsza połowa roku 2020 jest obstawiona filmami Pixara, więc nie ma miejsca dla Zootopii.

Oczywiście Zootopia 2 mogłaby być już w roku 2019. Ale czasu jest mało. Zbyt mało moim zdaniem w kontekście tego, że Rich Moore będzie siedział przynajmniej do początku 2018 nad Wreck-It Ralph 2. Oczywiście w zespole Zootopii trwałyby jakieś prace. Byron Howard dałby sobie radę (pomimo tego, jak niektórzy próbują go teraz oczerniać) przynajmniej w sporej części. Ale sukces Zootopii to sukces tych dwóch reżyserów razem i trudno sobie wyobrazić, by Rich Moore był tylko od konsultacji i z doskoku w ostatniej fazie produkcji pełnoprawnej dwójki.


Tym magicznym sposobem przeszliśmy już do roku 2021, o którym... już naprawdę nie wiemy nic. Nie znamy filmów, jakie mają się wtedy ukazać, nawet dat premiery anonimowych produkcji.
Jest to już 5 lat po premierze Zootopii i to wciąż może brzmieć zbyt pięknie na ukazanie się sequelu!

WIR2 - 5.5 roku po "jedynce". Frozen 2 - 6 albo 7 lat po "jedynce". Coś mam takie przeczucie, że Frozen 2 ma wyższy priorytet niż wszystkie pozostałe filmy animowane.
2021 brzmi prawdopodobnie - Rich Moore będzie wolny, Byron Howard... nie wiemy, ale być może także. W 3 lata po WIR2 daliby radę zrobić Zootopię 2.

Ale Byron może dostać w międzyczasie inny projekt do wykonania. Nie wiemy na przykład, czym zajmuje się teraz. Nie wiem, jak wygląda zatrudnienie w Walt Disney Animation Studios, ale Byron nie dostaje chyba wypłaty za krążenie po pokojach ludzi pracujących nad WIR2 i zaczepianie Richa:

- Ej, Rich, porozmawiajmy o Zootopii.
- Wielki Szkocie! Jestem w trakcie najważniejszej sceny z Wandelopą!
- Codziennie tak mówisz!

[Potrzebne źródło]

2021 rok wydaje się optymalny, ale z drugiej strony czuję, że byłby to wyjątkowo szybki sequel. Szybszy od WIR2, ale tu musieli się spieszyć, skoro hajp na jedynkę nie był aż taki olbrzymi, a "dwójka" ma mówić o internecie. A za 20 lat internet może wyglądać zupełnie inaczej niż dziś. Ba, może się okazać, że w 2017 ukaże się coś, co go odmieni: nowy sposób komunikowania się czy prezentacji treści. Wtedy WIR2 będzie już nieaktualny.

Z Zootopią 2 mają dużo więcej czasu. Jest to trochę taka Gdzie jest Dory. Mogą zrobić sequel 13 lat po "jedynce" (Gdzie jest Nemo) z akcją dziejącą się parę miesięcy później. I nikt nie będzie się czepiał. Iniemamocni - podobnie, ale w 2019 to już będzie 15 lat. Takich przykładów można mnożyć.
Nawet Cars od Pixara, które niedługo doczekają się trzeciej części (a której podobno nikt poza twórcami nie chce), ukazują się co 5-6 lat. Wydaje się więc, że 5-6 to takie absolutne minimum.


Ale tu na ratunek przychodzi Jak wytresować smoka od Dreamworks. Druga część wyszła w maju 2014, a trzecia ma ukazać się w maju 2018, a więc tylko cztery lata! Ale Dreamworks to zupełnie inne studio, nie należy do Disneya i jak wcześniej starałem się wykazać - obiektywnie patrząc nie ma dla Zootopii 2 miejsca w latach 2019 - 2020.

Biorąc to pod uwagę, rok 2021 brałbym w ciemno. Ale czy nawet po tym najmniejszym możliwym okresie oczekiwania ktoś z nas tu pozostanie? Czy pójdziemy do kina na sequel? A może już pójdziemy, ale z dziećmi? Przynajmniej będzie wymówka. ;)

PS.
Sam zainteresowany twierdzi, że nie da się robić dwóch filmów na raz. Więc się nie da. Koniec.


20 komentarzy:

 1. http://www.rotoscopers.com/2014/03/31/disney-animation-fires-up-frozen-sequel/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2018 mówisz? No, tego nie słyszałem. Ciekawe, czy to się utrzyma.

   Usuń
  2. Raczej nie bo https://www.cinemablend.com/news/1529150/how-wreck-it-ralph-2-will-affect-gigantic-disneys-jack-and-the-beanstalk-movie#.V3ZseZj60h4.facebook

   Usuń
  3. Mogliby coś przesunąć na 2017 bo będzie sam Pixar

   Usuń
  4. Czyli biorąc pod uwagę także twój komentarz poniżej o roku 2020 - wszystko to tylko gdybanie. Czyli mniej więcej mój artykuł. :P

   Usuń
  5. Wszystkiego dowiemy się w lipcu 2017 - na D23Expo(Brony con/Comic con disneymaniaków)

   Usuń
 2. Zauważyłem błąd - teraz uświadomicie sobie, jak jesteś starzy.
  Powinno być jesteście.
  Ha! Szybciej od Rarity!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Gnobk!
   Kurcze, muszę znaleźć sposób na te literówki i ucięte wyrazy. Nawet dziś czytałem tekst drugi raz, a nie wyłapałem.

   Usuń
  2. @Gnobk Czyściłam sufit stajni z pajęczyn. Nie mogę robić wszystkiego równocześnie ;(
   Tzn. chciałam powiedzieć gratuluję oszałamiającego sukcesu xD

   Usuń
 3. Radzę wszystkim jechać na wakacje.

  W okresie świątęcznym będą nowe zabawki.

  O kontynuacji lepiej nie myśleć, zbyt wcześnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakieś potwierdzone info o tych zabawkach, czy przypuszczenia?
   A o kontynuacji kiedyś trzeba myśleć. Raczej nie za rok, kiedy pewnie będzie tu nas co najwyżej połowa.

   Usuń
  2. no cóż, jest kilka zabawek od Tomy których jeszcze nie wydano (Bogo, Flash, Policja ZPD, Van Finnick'a) , na allegro znajdują się już skarpetki dziecięce xD , planowany prequel-komiks na Amazon we wrześniu.

   Na Ebay znalazłem Kalendarz książkowy na rok 2017:

   http://www.ebay.com/itm/2017-Disney-Zootopia-Schedule-Book-Diary-Planner-Notebook-/361623507412?hash=item543270d1d4:g:FaYAAOSwZ1BXdT1p

   Jasne, że się fandom przerzedzi. Nie można cały czas wałkować jednego filmu.

   Usuń
 4. Możliwe że w 2020 to http://moviepilot.com/posts/1627827 lub http://www.a113animation.com/2013/03/disney-apparently-working-on-rumpelstiltskin-adaptation.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do DreamWorks to nie zapominajmy, że "Shrek 2" powstał w trzy lata po jedynce!(trójka, zresztą też) ... jak oni to zrobili?
  Co do "Frozen 2" to jeszcze jakiś czas temu liczyłem na 2017 rok, ale nie wiadomo, kiedy rozpoczęły się główne prace nad filmem, czyli sam proces animacji, który tra zwykle dwa lata ... jeśli prace już trwają, to 2018 jest możliwy i to będzie pięć lat po jedynce (nadal dłużej niż w przypadku "Shreków" ale krócej niż w przypadku "Ralpha 2" i filmów Pixara). Ale, zaraz - skoro w 2018 ma być też drugi 'Ralph" to Disney ma taki sam plan, jak na ten rok i spisał już "Ralpha" na straty ...
  "Zootopia 2": jakiś czas temu liczyłem optymistycznie, że film może się pojawić w 2020 r. ale skoro Moore ma pracować nad "Ralphem 2", to obaj z Howardem mogliby się zabrać za film dopiero gdzieś w połowie 2018 r. - licząc 5-6 lat na produkcję, wychodzi nam 2023 - 2024 rok ... będę miał już na liczniku 46 lat, a jeśli pojawi się trójka? ...
  Ale ... nad pierwszym filmem Howard pracował sam przez ok. cztery lata, więc i teraz mógłby tak robić do czasu, aż Moore będzie "wolny", a jego miejsce może zająć scenarzysta i reżyser pomocniczy, Jared Bush. Optymistycznie wychodzi nam 2021 lub 2022 rok. Myślę, że Disney czeka teraz na Złote Globy, Annie i Oscary i dopiero po ewentualnym sukcesie filmu podejmie decyzję o kontynuacji.
  Aha, nie zapominajmy też, że "Toy Story 3" powstało aż 10 lat po "Toy Story 2", więc Pixar ma już tradycję w długim przygotowywaniu kontynuacji (a jest jeszcze "Uniwersytet Potworny").
  Aha2: nie zapominajmy, że od grudnia 2015 r. przez kolejne lata czekają nas premiery kolejnych filmów z uniwersum Star Wars, więc Disney ze swoim "Frozen 2" będzie musiał konkurować ze SW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kolega mógłby w końcu jakieś naklejki mi podesłać.

   Usuń
  2. W 2018 będzie też Gigantic i Toy story 5

   Usuń
  3. W takim razie "Frozen 2" musi wyjść w przyszłym roku, lub dopiero w 2019.

   Usuń
  4. W 2017 będą tylko Auta 3 i Coco

   Usuń