mnie nie widać! yay!

wtorek, 3 maja 2016

Animal thoughts #2 W co wierzą zwierząta?


 
O społeczeństwie Zootopii wiemy właściwie niewiele. Różne gatunki zwierząt żyją tam w zgodzie, każde w swoim preferowanym środowisku. Jednak jak właściwie wygląda ich codzienne życie, gdzie pracują, w co wierzą? Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami. Efektem moich rozmyślań nad ostatnim z tych pytań jest poniższy panteon,  dość mocno inspirowany europejskimi mitami i nie tylko.
 Mój pomysł opiera się na podziale zwierzęcego świata na strefy klimatyczne i związane z nimi strefy roślinności. W końcu wierzenia pojawiają się już u prymitywnych plemion, więc na pewno zwierzęta zaczęły czcić swoje bóstwa jeszcze przed budową Zwierzogrodu, czyli w czasach, gdy można było zauważyć wyraźny podział między nimi. Obecnie każdy z mieszkańców Zootopii sam wybiera sobie boga, jest to bardzo indywidualna sprawa, niekoniecznie związana z pochodzeniem. W mieście można znaleźć świątynie wszystkich członków panteonu. Bóstwa mogą przyjmować postać jednego ze znanych gatunków zwierząt lub też formę zupełnie fantastyczną. Zdarza im się czynnie odpowiadać na modlitwy, udzielają wtedy siły, mądrości lub po porostu dają nadzieję. Każde z nich ma inny charakter, stąd też wspierają różne intencje. Czasem współpracują lub kłócą się między sobą, jednak niewiele o tym wiadomo – wolą nie zdradzać śmiertelnym, jak bardzo są do nich podobni.


Sawanna – Lew (według najdawniejszych źródeł zwany też Mufasą)


Uznawany za najważniejszego z bogów. Sprawiedliwy i wymagający, nie udziela pomocy łatwo, nie zajmuje się drobnostkami. Ubiegając się o jego wsparcie, trzeba udowodnić najpierw swoją wartość. Patronował wielu wielkim postaciom historycznym, brał pod opiekę bohaterów i władców. Zgodnie z tradycją pierwsi lwi królowie sawanny byli jego potomkami. Bóg ten ukazuje się jako postać utkana z chmur i gwiazd na niebie, przemawia głębokim głosem, towarzyszą mu gwałtowne podmuchy wiatru. Według dawnych przekazów w czasie wojen zdarzało mu się wspierać jedną ze stron – popierana przez niego armia miała słyszeć potężny ryk. Informacje na ten temat są jednak dość niejasne, ponieważ kronikarze każdej ze stron utrzymywali, że to ich władcy mieli wsparcie Wielkiego Lwa. Wyznawcą Mufasy jest oczywiście burmistrz Lionheart, choć jak wiemy, nie do końca był on posłuszny jego naukom.
 

Step – Jednorożec


Sprzyja wszystkiemu co dobre i czyste, dba o przestrzeganie prawa. Jego wyznawcy uroczyście przysięgają przed ołtarzem, a gdy bóg uzna ich cel za szczytny, czynnie pomaga w jego realizacji. Nie wybacza jednak tym, którzy pragną użyć jego siły do własnej korzyści, nie uznaje także idei zemsty. Judy, pragnąca zmieniać świat na lepsze, wierzy w jego pomoc. Wiara ta pomogła jej ukończyć akademię policyjną, a także nie poddać się po pierwszym dniu pracy na posterunku. Odpowiednikiem Jednorożca może być zarówno Baldur, nordycki bóg dobra, jak i Apollo – patron między innymi światła, prawdy, prawa i porządku.
 


Las równikowy – Małpa


Bóg sprytu i zabawy. Często się objawia, wspiera wszelkie szachrajstwa. Ma w sobie coś z Hermesa i Lokiego, choć jego zamiary nie są tak złowieszcze, jak tego ostatniego. Można dzięki niemu szybko się wzbogacić, jednak działa według zasady ,,los wspiera odważnych”, nigdy nie pomoże komuś, kto boi się działać. W kontaktach z tym bóstwem trzeba bardzo uważać, bo łatwo je urazić. Mści się wtedy, wykorzystując rozmaite brudne sztuczki. Małpa to stary przeciwnik Jednorożca, którego uważa za nudziarza. Jego największym osiągnięciem było przekonanie wyznawców stepowego bóstwa, że znaleziony róg narwala* to święta relikwia. Za każdym razem niezmiernie go bawi, że jest on wykorzystywany w czasie religijnych ceremonii. Wiernym wyznawcą Małpy jest bez wątpienia Nick, któremu bóg ten sprzyja już od dłuższego czasu. Choć biorąc pod uwagę nową karierę lisa, akurat ich dobre stosunki mogą się niebawem zmienić na gorsze.
* Narwale nie są znane mieszkańcom Zootopii, choć pojawiają się w najdawniejszych legendach. Nie wiadomo, czy wyginęły, czy może odeszły do mitycznej Aquatiki.

  

Strefa podbiegunowa – Wilk polarny


Według wczesnych mitów była to wataha wilków, przemierzająca pokryte śniegiem przestrzenie w czasie zimnych i ciemnych nocy. Ich wycie miało oznaczać nadchodzącą śmierć. Obecnie czczony jest tylko jeden Wilk – Samotnik. Przez niektórych uznawany za bóstwo wojny, inni widzą w nim wręcz pana zaświatów. Bez wątpienia wspiera tylko silnych i niezależnych. Nie jest jednak nadmiernie okrutny, ceni rozwagę, przenikliwość i zdolność do chłodnego osądu. Może pomóc w przeprowadzaniu zemsty, gdy jest ona usprawiedliwiona. Za jego znanego nam odpowiednika uznany może zostać Tyr- nordycki bóg  wojny, walki, siły, ale także honoru, prawa i sprawiedliwości. Wszelkie skojarzenia z Fenrirem są nieuzasadnione, Wilk nie marzy bynajmniej o Ragnaroku. Przykładem jego wyznawcy jest Mr Big, który zapomina jednak czasem o części nauk swego patrona.


Na Wilku dziś skończymy, reszta bogów (i bogiń) objawi się już wkrótce.

11 komentarzy:

 1. Apollo raczej mi nie pasuje do prawdy, prawa i porządku - prędzej podałbym za przykład Temidę albo w ostateczności Mojry.
  Do Wilka pasowaliby też Ares z Belloną.
  Warto także dodać, że Baldur był też bogiem chaosu, a zabił go nie kto inny jak Loki - małpa.
  (Dobra, zabił go ktoś inny, ale to przez intrygę Lokiego)
  A lew to najpewniej Zeus, Odyn lub Horus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja o Apollinie wzięta z Wikipedii, jego postrzeganie zmieniało się trochę na przestrzeni wieków, początkowo różnił się od tego bóstwa sztuki, które znamy z Parandowskiego.
   Ares mi nie pasował, bo jest raczej dość porywczy, patronuje walce okrutnej i niesprawiedliwej. Może Atena byłaby już lepsza, ale ona jest kojarzona głównie z mądrością.
   O intrydze z jemiołą pamiętam, ale w tym kontekście była akurat nieistotna.
   Lew był tak oczywisty, nie chciało mi się pisać ;)

   Usuń
 2. Ból zadu, bo Nick powinien być ateistą. :<
  Albo deistą przynajmniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W świecie, w którym bogowie czynnie ingerują w życie wyznawców, ateistów jest znacznie mniej. Chyba, że Nick idzie śladami Tony'ego Starka, któremu w ateizmie nie przeszkadza nawet spotkanie dwóch bogów.

   Usuń
  2. Zwierzogród: https://cda-online.pl/zwierzogrod/
   Czas: 49 minuta
   Opis: Niedźwiedź polarny wykonujący znak krzyża.
   I to powala twoje pogaństwo. BUM!
   Dodając też, że Zwierzogród jest odzwierciedleniem Ameryki (jak to zwykle bywa), na nic zdadzą się im fantastyczne bóstwa. Jedynie jakie tu widzę to religie, które obecnie panują na naszym świecie.

   Usuń
 3. Rarity... znowu zapomniałaś. W tym świecie nie ma człekokształtnych... :P
  Poza tym Nick nie wygląda mi na zbyt wierzącego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze zrozumiałem, to Rarity właśnie wykorzystała ten sam manewr co z jednorożcem - oba gatunki nie istnieją, dlatego mogą być bóstwami. :)

   Usuń
  2. Dokładnie: ,,Bóstwa mogą przyjmować postać jednego ze znanych gatunków zwierząt lub też formę zupełnie fantastyczną." W tym przypadku małpa to twór fantastyczny.
   Nick okazuje swoją wiarę czynem, nie słowem ;P

   Usuń
  3. Nie przemyślałem tego :( Muszę poszukać łopaty , aby ukryć się pod ziemią :D

   Usuń
  4. Lepiej nie, nie można tak marnować perfekcyjnie działającego czytelnika z funkcją komentowania... Byłabym niepocieszona.

   Usuń
  5. @Rukio
   W drugim życiu możesz zostać redaktorem. :P

   Usuń