mnie nie widać! yay!

sobota, 21 maja 2016

Zaraz...to ja mam ogon? #8 Trąbowce

Dzisiejsza edycja będzie dość krótka, ponieważ zajmiemy się tylko trąbowcami. Film dostarczył nam parę przykładów tych zwierząt, część ich cech zgadza się z prawdą, część to fantazja twórców.

Pierwszy znany nam dobrze gatunek trąbowców to mamut włochaty. Niestety mimo wysiłków Manfreda i Eli nie przetrwał do naszych czasów. Jako pocieszenie napiszę, że wiele kości mamutów znajduje pod Kopcem Kościuszki w Krakowie, brakuje natomiast pieniędzy i chęci władz miasta, by je przebadać i jakoś upublicznić. Ok, przyznaję, że wyszło mi bardzo marne pocieszenie.


Słonie dzielą się na dwa gatunki: słoń afrykański i słoń indyjski. Różnią się one między sobą rozmiarem, kształtem uszu, długością ciosów i trybem życia - słonie afrykańskie zamieszkują sawannę, a ich mniejsi kuzyni preferują lasy.

Samice słonie żyją w stadach wraz z młodymi, natomiast samce to samotnicy. Są wysoce społeczne, w grupie panuje ścisła hierarchia, osobniki porozumiewają się ze sobą przy pomocy szerokiego repertuaru dźwięków. Lubią kąpiele, obsypywanie się paskiem, żyją bardzo długo.

Czy mogą być wredne? Owszem, słonie są odpowiedzialne za ponad 500 ludzkich zgonów rocznie. Choć należy podkreślić, że jest to głównie skutek ciągłego ograniczania ich przestrzeni życiowej, stąd coraz bliższe kontakty z człowiekiem.

Słonia joga? Niekoniecznie, znaczny ciężar ciała raczej uniemożliwia większość pozycji. Za to na pewno zwierzęta te mogą pochwalić się wysoką inteligencją i dobrą pamięcią (która została sparodiowana w scenie rozgrywającej się w Mystic Springs Oasis).

Romantyczne randki? Nie jestem pewna, czy to ten typ. Choć już wielkość porcji lodów ma sens, ponieważ słoń afrykański potrzebuje około 200 kg pożywienia każdego dnia.

W starożytności wykorzystywano słonie afrykańskie jako zwierzęta bojowe, zaś słonie indyjskie do dziś są używane jako zwierzęta przenoszące ładunki, a także oczywiście atrakcja dla turystów. Choć nie do końca wiem, co to ma wspólnego z tematem naszej serii. Najwidoczniej po prostu chciałam wstawić obrazek z LotRa. LotR dobry na wszystko.

Jakieś podsumowanie? Słoń to zwierzę inteligentne, społeczne, roślinożerne, ale z charakterkiem - nie można go zbytnio drażnić. Na pewno nie boi się byle czego, nie ucieka od kłopotów. Nie należy go oceniać po pozorach - potrafi się poruszać bardzo szybko.
Właściwie te cechy wyjaśniają częściowo, czemu Finnick tak bardzo chciał zostać słoniem - ze swoją osobowością pasuje całkiem nieźle do tego gatunku, po prostu został zamknięty w zbyt małym dla siebie ciele.

3 komentarze:

 1. "Pierwszy znany nam dobrze gatunek trąbowców to mamut włochaty. Niestety mimo wysiłków Manfreda i Eli nie przetrwał do naszych czasów."

  Widocznie Brzoskwinka się nie postarała. :v

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, patrząc po jej sympatii z Ice Age 4...
   Ale niedługo wychodzi Ice Age 5! Może jakaś mała recenzja na blogu, porównianie środowisk?

   Usuń
  2. Skoro dwójka mamutów ma tylko jedno dziecko, to w następnej generacji jest ich o połowę mniej. Więc jednak widzę w tym winę Mańka i jego żony. Z tego co widziałam na trailerach, Ethan (ten młody mamut) ma dołączyć na stałe do stada.

   Usuń