mnie nie widać! yay!

niedziela, 8 maja 2016

Zaraz...to ja mam ogon? #5 NietoperzeBatmany

Eh, ponownie wracam do świata żywych, na tą chwilę przynajmniej :P Dzisiaj na celowniku…gacki. Nie uważacie, że nietoperze to takie mniejsze koty ze skrzydłami? Niby takie mroczne stworzenia nocy, w kulturze kojarzone raczej z wampirami, stworami czającymi się w ciemności, a tylko popatrzcie. Czy takie stworzonko byłoby w stanie wywołać jakikolwiek strach?


-Wypije twą krew i wymorduję rodzinę. Po małej drzemce.
-Zło nigdy nie śpi!
-Nie pojmiesz śmiertelna istoto.

Ciekawostki i ogóły

Koniec rozczulania się. Konkrety. Gacki to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu. Może kojarzycie latające wiewióry? No to ich lot jest tym pasywnym. Czyli rozkłada fałdy skórne między kończynami i szybuje. Toperki natomiast namachają się tymi błoniastymi skrzydłami żeby utrzymać się w powietrzu.

Nietoperze to bardzo tłumny rząd- stanowi drugi pod względem liczebności. Aż 1/4 znanych nam gatunków ssaków to gacki. Większość nietoperzy żyje w koloniach. Jedynie samice z młodymi często zakładają nowe, oddzielne kolonie z dala od reszty.

Najmniejszy nietoperek mierzy zaledwie 3 cm :3 Rozpiętość skrzydeł to już 10 cm, ale wciąż jest to maleństwo.

Największą rozpiętość skrzydeł przypisuje się rudawce malajskiej, aż 2m! Wiecie jak nazywa ją się po angielsku? Wielkim latającym lisem :D Uskrzydlony Nick? Prawie.

Podzielimy sobie nietoperze na dwie grupy:
 • owocożerne
 • owadożerne. 
Jakie różnice występują między nietoperzami owocożernymi, a owadożernymi kuzynami? Te pierwsze polegają na własnym wzroku. W dodatku są zwierzętami dziennymi w przeciwieństwie do kumpli z rzędu. Ci aby nocą ułatwić sobie sprawę (natura nie dała im latarek wbudowanych w zestawie) używają echolokacji. Nieliczne grono wśród owadożerców jest faktycznymi mięsożercami. Bez paniki, ich ofiary ograniczają się do zaledwie ryb, żab, jaszczurek, gryzoni czasem nawet ptaków.

Krwi…

I jedna z najciekawszych grup. Wokoło niej narosło chyba najwięcej legend. Wampiry. To że żywią się krwią jest akurat najprawdziwszą prawdą. Smakują we krwi ptasiej ale także ssaczej. Wiem że w regionach w których żyją są uciążliwe dla hodowlanego bydła. Czy były przypadki żeby jak komar w nocy, wgryzł się w człowieka mały uskrzydlony krwiopijca? Nie wiem, szczerze mówiąc z tego co kojarzę, chyba nie smakuje im ludzka krew. Może jakiś zagłodzony desperat podjął by się próby wgryzienia w ludzkie karczycho :F

Wampiry nie są duże, no i dość charakterystycznej…urody? Ich nosy wyglądają dość ciekawie. Wygląd wyglądem, ale rola jego jest duża- służy do wydawania ultradźwięków.

Rany pozostawione przez wampiry nie są zbyt dotkliwe, to zaledwie nacięcia po których zlizują słodką świeżą krew. W ich interesie jest żeby ofiara przeżyła. W końcu to fabryka krwi. Po co plądrować fabrykę czekolady kiedy lepiej raz na jakiś czas zorganizować wypad, najeść się do syta i wrócić jak zasoby zostaną odnowione.


Też ciekawym darem ewolucji jest sposób w jaki one wykorzystują swoje skrzydła. Używają ich jak łapek, niby logiczne, takie pierwotne przeznaczenie kończyn- poruszanie się po lądzie. Zwyczajne, niezwyczajne ale reszta nietoperzy może najwyżej przytulić się do pieńka, zaczepić nogami gałęzi albo odlecieć. Wampir natomiast może sobie dodatkowo w zestawie od ewolucji, spacerować używając skrzydeł jak przednich łap.


Wróćmy do bardziej ogólnego spojrzenia na ten rząd. Część z nietoperzy zapada w zimowy stan odrętwienia. Ta bardziej aktywna część wyrusza w cieplejsze regiony, niejednokrotnie przebywając ogromne odległości, 1000 km!

To jednak nie ogon

Jaki człowiek byłby owocożerem? Byłby to ktoś kto lubi życie w grupie, w ciągu dnia jest pełen energii i chęci do działania. Kuszą cię ciepłe barwy, kuszą cię owoce naszej kultury, z rozmarzeniem spoglądasz na wystawy. Co więcej podejmiesz działania żeby podołać własnym marzeniom. Bo czemu ma się nie udać?  To co obejmuje twój wzrok jest wszystkim co jesteś w stanie zdobyć i pojąć. Reszta nie ma znaczenia. Ufasz swoim zmysłom.

Owadożerca polega dodatkowym zmyśle. Widzi więcej, słyszy więcej. Bawi go krótkowzroczność reszty. Ma bardziej otwarty umysł na rzeczy których ludzie nie są w stanie wytłumaczyć rozumem. Zdaje się na przeczucie, ale przeczucie podparte własnym doświadczeniem. Wiesz czego chcesz, może twoja droga nie będzie najprostszą, ani najłatwiejszą. Ale zdobędziesz to. Nie ważne jak widzi to reszta, ty swoje wiesz i ufasz własnemu osądowi. Gdy podejmujesz działania zwykle robisz to samotnie ale lubisz wiedzieć, że kiedy wrócisz do siebie, do domu, będzie na ciebie ktoś czekał.

Wampir będzie człowiekiem który czerpie energię z innych. To ty jesteś tym który dołuje, to ty sprawisz że osoba obok poczuje się lepiej lub gorzej. Masz niesamowity wpływ na otoczenie, każdemu udziela się twój humor. Co ciekawe jesteś tym typem osoby który uzależnia, druga osoba wie, że czerpiesz z niej korzyści ale jesteś jej potrzebny, bo masz w sobie to coś. Jakąś charyzmę, perswazję. Pełnię sił czujesz właśnie w chwili w której widzisz że masz wpływ na resztę, własnie to powala ci żyć.

Gacki ogółem? Może szybujesz trochę ponad innymi, twój świat jest lekko zniekształcony przez twoje marzycielstwo. Ludzie w życiu mają dla ciebie znaczenie, różne ale nie możesz powiedzieć, że żadne. Raz na jakiś czas przychodzi dołek. Część będzie starała się poprawić sobie humor jak tylko może, wyjściami, wyjazdami, hobby. Druga to przeczeka. Przesiedzi wśród swoich, nie da się w tym czasie namówić na żadne wycieczki czy inne umilacze. Potrzebuje tego czasu dla siebie.

Kurcze, chyba dopiszę sobie nietoperza do swojej listy możliwości na swoją postać! Może tłum męczy, ale być wiecznie samemu... Zawsze to trochę boli, bo zaczynasz zastanawiać się czy z tobą jest wszystko jak powinno? Dobrze dzielić z kimś pasje.

Bonus
Pfft, było to tutaj? Nie? W sumie, śmiechłam xD

6 komentarzy:

 1. Nietoperze - piją krew, używają skrzydeł jak kończyn i są mega słodkie. Dobrze zrozumiałem aartykuł? :D
  "Gacki ogółem? Może szybujesz trochę ponad innymi, twój świat jest lekko zniekształcony przez twoje marzycielstwo."
  Może to o mnie? Za bardzo chodzę z głową w chmurach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze dwa wpisałabym tylko w wampiry, ale z grubsza, jak najbardziej. Bardzo dobrze, niedostateczny :D Eh, chyba każdy z nas ma coś z marzyciela, łatwiej uciec w wykreowany świat niż mierzyć się z nudną rzeczywistością. Dookoła chwalą się osiągnięciami, prawa jazdami, udanymi imprezami, a dla mnie worek szczęścia gdy snuję gdzieś tam nierealne scenariusze z nieistniejącymi postaciami, światami. Może jedyny minus to kłopoty ze spaniem przez nadmiar myśli :P

   Usuń
  2. @Kirania
   Bycie takim jak wszyscy dookoła jest przereklamowane. :D

   Usuń
  3. Trzeba nam w to wierzyć :D

   Usuń
 2. Takie słodkie... Aż chciałoby się głaskać tych panów ciemności :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. -Zawsze możesz oddać dobrowolną ofiarę w postaci kubła krwi!
   -Hola, szatanie ty, co przyzywać znowu będziesz?
   -Naah, przystawka.

   Usuń