mnie nie widać! yay!

środa, 3 maja 2017

Zootopia oczyma puszystego #2: Kolorystyka postaci a ich charakter

Źródło

Od razu pragnę podziękować Kiedłowi, czy tam Kidłowi nie wiem jak to się odmienia, za to, że swoim smutkiem wzbudził inspirację do napisania posta. Osoby, które są na naszym Discordzie wiedzą. Przed wami mała analiza kto według symboliki kolorów był by głównym bohaterem, a kto zostałby antagonistą. Przed wami Zootopia oczyma wpatrzonymi w przeróżne kultury Puszystego/

JUDY HOPPS 

Źródełko


Szary ma raczej negatywne znaczenie. Oznacza brak chęci do pracy, zmęczenie, zrezygnowanie i bezpłodność. Jest również kolorem inteligencji i powagi, więc może to z inteligencją pasuje do filmowej Judy? Nie zostawimy Judy takiej szarej. Niebieska barwa oznacza spokój i kontemplacje. Judy, więc mogłaby być filmową pesymistką. Raczej nie zdobyła by tytułu głównej bohaterki takim charakterem.

NICK WILDE
I kolejne źródełko 

Nick Wilde jest lisem, a lisy są rude. Nie bez powodu mówi się, że rudym nie wolno ufać. Kolor rudy jest kolorem zdrajców i kłamstwa. Jest również kolorem wszelkiego zła. Nick dopóki nie poznał Judy był raczej złą postacią., ale raczej nie pławił się jedynie w zdradzie i kłamstwie. Cóż, Nick byłby raczej stuprocentowym antagonistą. 

PAZURIAN CLAWHAUSER 

Pazurian <3

Pazurian jest przedstawiony jako typowo urocza postać. Szczególnie, gdy je ciasteczka. Okazuje się, jednak, że niektórzy uważają inaczej. Żółty kolor jego sierści oznacza najwyższe wartości i wiedzę (!). Żółty jest kolorem szacunku i władzy. Czarne akcenty są oznakami gniewu i śmierci. Jak widać cętki są jedynie czarne, więc Pazurian raczej jest bardziej mądry niż zły, ale nadawał by się na władce. 

JAGNA OBŁOCZEK Jagna Obłoczek okazuje się być zdradzieckim zwierzęciem. Wygląda na niewinną owieczkę, lecz tak naprawdę staje się kłamliwa i chamska. No cóż, jak już wspomniałem z wyglądu jest niewinnym, czysta i radosna - tak mówią jej białe, miękkie futro. Ma zielone oczy co symbolizuje radość i płodność w przeciwieństwie do Judy. Nadawała by się na głównego bohatera


RENATO MIAŁCZUK

Jest on czarnym jaguarem. W kulturze Chińskiej barwa jego sierści mówi o determinacji czy szlachetności. Nie są to, jednak jego jedyne cechy. Czarny oznacza również zło, tajemniczość oraz śmierć. Dla Indian, zaś kolor czarny kojarzony jest z życiem. Jego zielone oczy mówią, również o pełni życia oraz dynamizmie. W pewnym sensie Miałczuka można uznać za boga. Ma w sobie coś ze śmierci, ze zła, ale również zgodnie z azjatyckimi znaczeniami kolorów uważa się go za radość z życia, wręcz jest życiem .

Cóż, jak widać na podstawie kolorów można wywnioskować nawet religię. Znaczenie kolorów kompletnie odwróciło by scenariusz, ale i gatunek filmowy Zwierzogrodu. Mamy króla, mamy Boga, mamy pesymistów, optymistów i złoczyńców. Kojarzy się to ze starożytnością i średniowieczem. Mamy mądrego władce, mamy potężnego Boga, mamy wrogów oraz zwykłych obywateli. Taka wersja Zootopii mogłaby być całkiem ciekawa i emocjonująca. Film animowany o zwierzętach w klimacie starożytności. Mogłoby to wzbogacić naszą wiedzę, ale i pozycje zwierząt w kulturach. 

Ten Puszysty

9 komentarzy:

 1. Judy - bezpłodna pesymistka, główna bohaterka
  Nick - zły i przebiegły, villain
  Clawhauser - mądry cesarz
  Bellwether - czysta i niewinna (i płodna)
  Manchas - bóg
  Niech ktoś napisze takie fanfiction!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten rudy kolor i jego znaczenie to wszak stereotypy ale da się zauważyć, że Nick nie jest taki do końca rudy a bardziej ... hmmm ... pomarańczowy - bez wątpienia jest to kiś amerykański podgatunek lisa pospolitego a nie taki typowy, rudy lis Europejski. Nie zgodzę się też z tym, że przed poznaniem Judy Nick był złą postacią - na pewno był cwaniakiem i oportunistą ale nie był zły, popatrzmy chociażby na jego "przestępstwa" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wreszcie ktoś oprócz mnie to widzi

   Usuń
  2. Zawsze ciekawiła mnie tematyka kolorów, ale często miałem problem z rozpoznawaniem ich odnóg, detali. Próbowałem się tego nauczyć, ale dla mnie niebieski jest niebieskim, żółty żółtym, a fioletowy jest fioletowy, a nie jakiś mi "Fiolet Biskupi". Oczywiście, że zły nie był, ale równie dobrze mogę powiedzieć, że Judy nie była bezpłodna. To jest inna Zootopia, wymyślona nie zgodnie z ustalonymi cechami charakteru postaci, lecz na podstawie ich wyglądu, ale oczywiście dziękuję za uwagę co do koloru i postaram się do niej zastosować ;)

   Ten Puszysty

   Usuń
  3. Co do kolorów i symboliki to u Disneya stosuje się kolorystykę świateł na przejściu drogowym: zielony, pomarańczowy i czerwony oraz fakt, że postaci zaokrąglone i niskie są dobre a wysokie i chude, złe.

   Usuń
  4. Według tego co piszesz rudylisie22 to bym była zła w świecie Disneya. :/

   Usuń
  5. Ja też, jestem chudy i wysoki ;)

   Usuń
  6. Tę zależność dobrze widać, np. w "Aladynie": niski i pulchny Sułtan jest dobry a chudy i wysoki Jafar jest zły.

   Usuń